Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  0

  Yavru Balıkların Bakımı Gelişmesi Ve Beslenmesi

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Merhaba ;

  Arkadaşlar forumda yavru balıkların bakımı, gelişimi ve beslenmesi hakkında bilgi olmadığını gördüm ve böyle bir makale hazırlamaya karar verdim.Bazende örnek linklerle sizlere yardımcı olmaya çalışacağım…

  Genel olarak yavruların bakım ve beslenme aşamaları aynıdır fakat bazı türler farklılıklar gösterebilir. Makalede genel ve olağan bakım, gelişme ve beslenmeye yer verdim.

  Genel olarak hobicilerin büyük bir kısmı (belkide tamamı) maliyet gözetmeksizin büyük bir heves ile akvaryum kurup keyif alarak beslediğimiz balıklarımızdan günün birinde minicik, sevimli yavrular almak isteriz.
  Zaten benim düşüncem ; beslediğimiz bir balığı üretebilmek ve sonucunda doğan yavrulara bakabilmek akvaryum hobisindeki zevkte ulaşabileceğimiz son noktadır.

  Fakat kimi zaman zorluklarla üretip sonucunda doğan yavrulara yeterli bakımı gösteremeyip sağlıklarını ciddi derece bozabiliyoruz. Yada herşey güzel giderken bir anda akvaryuma yada balıklara birşeyler oluyor ve herşey bir anda alt üst olabiliyor. O yüzden bu konu oldukça hassas olup herkesin bilinçlenmesi gerekmektedir.

  Yavruların sağlıklı olması , gelişmesi ve büyümesi için esas olan 3 temel unsur vardır.

  1-) Hacim
  2-) Balık sayısı ve farklı türler
  3-) Doğru ve düzenli beslenme

  1-) HACİM

  Akvaryumlarımızda beslediğimiz her türün hacmi aynı değildir bunu hepimiz biliyoruz.Örneğin bir sarıprenses’i 120 litrede besleyebiliriz fakat bir frontosa’yı 120 litrede beslemek balığı hem strese sokar hemde gelişimine engel olur.
  Bu durumun özellikle yavrular için önemi büyüktür.Hacim ne kadar fazla olursa yavrular o kadar hızlı gelişirler.Onun için yavru akvaryumu edinirken yavruların ilk batın değil 2. ve 3. batın’ını düşünerek yada ulaşabileceğiniz maksimum yavru sayısını ve bu yavruların büyümüş hallerini varsayarak yavru akvaryumu edinmelisiniz.
  Hatta son dönemlerde yavruları boylandırmak için havuzlar yada büyük su tankları kullanılmaya başlandı.Gerçi çiftliklerde zaten işler bu şekilde yürüyor.Hacmi küçük olan akvaryumlarda ve balık sayısının fazla olduğu akvaryumlarda yavrular yanık kalırlar.Yani büyüyemezler.Mesela , 5-6 aylık olduklarında bile hala normal olması gereken boyutun yarısına ancak ulaşabilirler.Onun için yavruların sağlıklı olmaları , hızlı gelişip büyümelerinin sırrı hacimdir.

  2-) BALIK SAYISI VE FARKLI TÜRLER

  2. bir diğer etkende akvaryumda bulunan balık sayısı ve uygunsuz türlerdir.Hacim ile balık sayısı orantılı olmalıdır.
  Örneğin ; (rakamları ve hacimleri örnek veriyorum) 300 litrelik tank oldukça iyi bir yavru tankı olur gibi görünüyor fakat 300 litrelik bir tanka 400-500 tane yavru koyacak olunursa o zaman o 300 litrelik tankın hiçbir anlamı kalmamaktadır.
  30 litrede 3 yavru büyütmek çok daha mantıklı ve sağlıklı olur. Onun için her zaman elimizdeki mevcut yavru tankındaki balık sayımızı kontrol altında tutmalıyız.

  Farklı türler konusuna gelince ise ; bilindiği gibi akvaryumda tek tür balık beslemek en idealidir.Bende dahil olmak üzere bir çok akvarist akvaryumlarda tek tür balık olmasından yanadır.Aksi takdirde uyumsuz türler birbirlerinden hemen etkilenirler.Yavrulardada bu durum çok kritiktir.Çünkü akvaryumunuzdaki farklı yavrular zaman ilerledikçe farklılıklar gösterecektir.

  Örneğin bir venüstüs , sarıprensesten oldukça hızlı büyüdüğü için ilerde sarıprenses’lere rahat vermeyecek huzurunu bozacak ve strese sokacaktır.

  Yada yunus , sarıprensesten daha yavaş büyüdüğü için sarıprensesler hemen gelişip yunuslardan daha baskın olacak ve yemlerden büyük payı sarıprensesler alacaktır.Bu durumda yunuslar yeteri kadar beslenemeycek ve sağlıksız kalacaklardır.
  Tabi yanık kalmalarıda cabası.

  3-) DOĞRU VE DÜZENLİ BESLENME

  Yavru bakımındaki en önemli konulardan birisi yavruların doğru ve düzenli bir şekilde beslenmesidir.Yavrular büyümelerini , renklenmelerini onlara verdiğimiz yemlere borçludurlar.Onun için her zaman gerek yarularımıza gerekse diğer balıklarımıza kaliteli yemler vermeliyiz.Biz insanlar nasıl yemeklerimizin temiz,sağlıklı ve kaliteli olmasını istiyorsak aynen bu durum balıklar içinde geçerlidir.O yüzden sorumluluğunu üzerimize aldığımız balıkların sağlıklı ve kaliteli beslenmesi bir nevi zorunluluktur.
  Yavrularınızı günde 5-8 kez yemleyebilirsiniz. Ben genelde 6 kez falan yemliyordum ve şuana kadar hiçbir problem çıkmadı, aksine balıklarım oldukça renkleniyor ve büyüyorlardı.

  Temel 3 unsuru kısaca açıkladım , aşağıda daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

  1-) İLK AŞAMADA YAVRULAR , YAPMAMIZ GEREKENLER VE UYGUN ORTAMIN HAZIRLANMASI

  Balıklarımız üreme döneminde çiftleşirler ve yumurtalarını ağızlarında tutmaya başlarlar.
  Africa cichlidlerinde genelde dişiler yumurtalarını 18-25 gün arası ağızda kuluçka yaparlar.Fakat bizler hem dişi balığımız aç kalmasın , hemde yavru sayısının biraz daha fazla olması açısından dişi balığımızı 13. günde aknı akvaryumun suyundan doldurulmuş bir kap’a kustururuz.

  Örnek bir keseli yavru kusturma videosu

  [dailymotion]xhdjgy_lion-s-cove-kusturma_animals[/dailymotion]

  Anne’nin ağızında 8. günde yavrular oluşmaya başlar.13. gün kusturulan dişilerin bazılarında yavrular keseli bazılarında kesesiz olmaktadır.Bu tamamen dişinin bulunduğu akvaryum ile ilgilidir.Su sıcaklığının bu konu üzerinde etkisi büyüktür.

  Örneğin ; 22 derece sıcak suda bulunan dişinin 13. günde yavruları keseli olurken , 28 derece sıcak suda bulunan dişinin yavruları kesesiz olabilir.

  Eğer akvaryumumuzda balık besleyipte , o balıklardan yavru bekliyor isek , o halde mutlaka ayrı bir akvaryumunuzun bulunması gerekli.Buna yavru akvaryumu denir.

  Yavrular 2 türlü doğarlar.

  1-Keseli yavrular

  2-Kesesiz yavrular

  Keseli yavrular ;

  Yavrularımız ilk doğduklarında savunmasız ve narindirler. Fakat keseliler kesesizlere göre biraz daha narin ve çelimsizdir. Bu yüzden keseli yavrularımıza gerekli özeni gösterip ilk aşamada keselerinden kurtulmalarını sağlamalıyız.

  Peki bunu nasıl yaparız ?

  Piyasada , Sera gibi ünlü markaların tül yavrulukları mevcuttur fakat bu gibi basit ürünlere para vermek yerine sıfır maliyet yerine kendi yavruluğumuzu yapabiliriz.

  Tül yavruluğu kullanıpta memnun olanlar var fakat ben tavsiye etmiyorum ve kendimde olmasına rağmen kullanmıyorum.

  Bu ürünlere vereceğimiz maliyetin daha düşürmek için ( DIY ) kendi yapımımız sistemleri tercih etmekteyim. Ucuz bir platik saklama kabı yanlarını ve altını yorgan iğnesini ısıtarak deldim ve kabın tutma yerlerinede 5 cm ‘lik strafor parçası kesip vidaladım.  Ayrıca tül yavruluğa koyduğumuz yavruları ana tankımızda bulunan balıklarımız potansiyel bir yem olarak görüp yemek isteyeceklerdir. Biz her ne kadar yavrularımızı güvende hissetsekte, yavruluktaki deliklerden yavruların çıkamayacağını tahmin etsekte büyük anaçların yavruluğa vurup yavrulara zarar vermesi yavruları olumsuz etkileyecektir.

  Hatta en güvenli yol ; yavruluğumuzu yavru akvaryumuna yerleştirmemiz olacaktır.Yavrular keselerinden kurtulduktan sonra kendi akvaryumlarına salabiliriz.

  Evde bozulan elektrik süpürgesinin toz haznesinden yaptığım yavruluk;

  Yavruluğu yaptık peki sonra ne yapmamız gerekir ?

  Yavrularımıza zarar vermeden yavruluğun içine koyup hava hortumunu yavruluğun içine sabitleyip yavrularımıza hava verip hareketli olmalarını sağlamalıyız.

  Fakat buradaki en önemli konu ise ; havanın ayarının iyi yapılmasıdır.Aksi takdirde hava fazla verildiğinde suda çok fazla akıntı olup yavruların devamlı sürüklenmesi yada akıntıya bir süre karşı koyma durumuna itecektir ve böylelikle bir süre sonra yavrular zerre kadar olan güçlerini yitirip yenik düşecektir.Tabi bu sefer yavru kayıpları kaçınılmaz olur.

  Onun için hava ayarına balıkların hareketini sağlayacak fakat onları sürüklemeyecek , istedikleri zaman durduklarından akıntıya karşı koymalarını engelleyecek şekilde hava verilmelidir.

  Keseli yavruların diğer bir risk’i ise mantarlaşmalarıdır ve bunu biraz önlemek için metilen mavisi damlatmaktır. Keseli yavrulara yem vermek onlara yapacağınız büyük bir hatadır ve zamanla mantarlaşmaya başlayan yemler balıklarınıza oldukça büyük zararlar verir.Onun için balıklar keselerinden tamamen kurtulmadan yem verilmemelidir.
  Tahmini 4 veya 5 gün sonunda yavrular keselerinden kurtularak normal görünümlerine kavuşacaklardır.

  Kesesiz yavrular ;

  Yavrularımız keselerinden kurtulduklarından sonra artık yavru akvaryumuna salabilirsiniz.Tabi yavru akvaryumu deyince 10-15 litrelik akvaryumlardan ziyade 50-100 hatta 150 litre bile olur.

  Unutmayın ki yavrular için yemlemeden ziyade hacim çok önemlidir.Hacminiz ne kadar büyük olursa yavrularınız o kadar sağlıklı ve hızlı büyürler.

  2-) YAVRULARIN BAKIMI , GELİŞMESİ VE BESLENMESİ

  Yavrularımız için gerekli olan ilk yapmamız gerekenleri yaptık ve sıra geldi bakımlarına.

  Peki yavru akvaryumu nasıl olmalı ve ekipmanları nelerdir ?

  Yavrularınızın sayısına göre bir yavru akvaryumu edinmelisiniz.
  Üretimci olmayan , ev ortamında balık besleyipte üreten bir akvariste ortalama 100 – 200 litrelik bir yavru uygundur.Onun yanında bir tanede 30-50 litrelik bir tank oldukça ideal olacaktır.

  Zaten üretim setleri 3’lü setlerden oluşur genelde.En üst katta damızlıklar , orta katta genç balıklar ve en alt katta yavrular bulunur.

  Benim 1 adet 160 Lt’lik yavru akvaryumum var. Keseli olarak çıkan yavrularımı ilk olarak çay demliklerinde bulunan ince gözenekli paslanmaz kromdan çay süzgecinde keseleri kaybolana kadar bekletiyorum. Burada keselerinden kaybolan yavrularımızı daha sonra yukarıda belirttiğim yavruluğa alıyorum. Aradan 1-2 hafta geçtikten sonra 2 ye böldüğüm tanka salıyorum ve artemia ve larviva start ile besliyorum.

  Yavru akvaryumlarımızda dış filtre , iç filtre yada şelale filtre gibi temizlik ve filtrasyon ekipmanları kullanmak , yavrularımız belirli bir boya ulaşana ve güce sahip olana kadar bir müddet tehlike arz ederler.

  Onun için yavru akvaryumumuzda pipo filtre kullanmak en isabetli karardır.
  Akvaryumumuza hava vermenin yanı sıra suda mekanik temizlik yapar ve hatta biyolojik ortam bile olarak kullanılabilir.
  Aşağıda pipo filtrenin biyolojik etkisini ayrıca açıklayacağım.

  Pipo filtre

  1’den fazla çıkışlı hava motorları çok kullanışlıdır.Araştırırsanız eğer piyasada diğer motorlara göre daha makul fiyata 6 çıkışlı hava motorları bulabilirsiniz.

  Çıkışların bazılarını ana tankınızda, yavru akvaryumunuzdaki pipo filtrede, artemia çıkartmakta ve su dinlendirme de kullanabilirsiniz.

  Akvaryumunuzu 100 litre olarak farzedersek eğer , 100 watt’lık bir ısıtıcı işinizi görecektir.

  Yavrular anne babaları gibi dayanıklı ve dirençli olamadıklarından sebep ısı karşı töleransları çok düşüktür.Ani sıcaklık değişimleri tahmin ettiğinizden daha fazla etkilemektedir yavrularınızı.Onun için su değişimlerinde ekleyeceğiniz taze suyun akvaryumdaki su ile aynı sıcaklıkta olmasına özen göstermelisiniz.Aksi takdirde kayıp vermek kaçınılmaz olur.

  Akvaryum ekipmanlarıda hazır peki şimdi ne olacak ?

  Akvaryumumuza suyu doldurup en az 24 saat dinlendirmeliyiz ama siz garantiye alın 48 saat civarı bekletin.Suya hareket vererek bu süreyi kısaltabilirsiniz.Biyolojik döngü oluşturmak için bakteri kültürü eklenebilir.

  Not: Bakteri kültürü eklendikten en az 24 saat sonra balıklar akvaryuma salınır.

  Yavruların gelişmesi ve su değişimleri

  Yavruların üzerinde büyük etkisi olan ve en sağlıklı yolun su değişimi olduğunu belirtmiştim. Suyunuz tazelendikle balıklarınızda farkedilir şekilde boylanma görülür ve kısa sürede boy atmaya başlarlar. Ben genelde su değişimini haftalık yapıyorum ve tankın yarısına kadar % 50 civarında çekiyorum. Su değişimini ne kadar sık yaparsanız balıkların o derecede sağlık ve güzel bir gelişim gösterir.

  Yavruların yemlenmesi

  Çeşitli yemler ile yemleme şekillerini aşağıda resimli olarak anlatacağım.

  Öncelikle artemia’nın önemi çok büyüktür.
  Onun için artemia nedir önce onu bir tanıyalım.

  Artemia Salina naupli-Artemias salinas, Tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Okyanuslarda yaşamaz. Amerika’da halk arasında deniz maymunu (sea-monkey) adıyla da bilinir. Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir.

  Peki artemia nasıl çıkarılır ?

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7uNkHPuGaqo

  Yavrularınıza artemia dışında ünlü markaların yavru büyütme yemi yada diğer balıklarınıza verdiğiniz yemleri ezerek verebilirsiniz.Yalnız balıklarınız daha yavru olduğundan çeneleri ve gırtlakları yumuşak olduğundan dolayı mümkün olduğunca sert yem vermemeye çalışın.Pul yada granül yemler isabetli bir karardır.

  Sera Micron
  Sera Micropan
  Sera Microgran
  Tetra Baby
  Tetra Junior

  Yavrularımıza bir başka alternatif olarak diğer balıklarımıza verdiğimiz yumuşak ve granül yemlerden verebiliriz demiştik buda oldukça basit bir yöntemdir.Bitkisel yemler yavrularımızın doğal ve canlı renklere sahip olmasını sağlar.

  Ayrıca önemli bir noktayada değinmeden geçmeyeceğim ,
  Yavrularınızı yemlerken hep aynı noktadan yem vermeyin ve yemi oldukça fazla verin.Tabi yemlenmenin sonunda dipten artık yemleri çekmeyi unutmayın.

  Piyasadaki ünlü markaların pul ve granül yemlerini balıklarınıza ezerek verebilirsiniz.

  Sera Flora
  Sera Vipan
  Sera Vipagran
  Tetra vegetable
  Tetra phyll
  Tetra pro. vs vs .. gibi yemleri verebilirsiniz. Haftada 1 gün Sera Sprulina ve NLS H2O tablette veriyorum severek yiyorlar.

  Yemleri parçalamak için düz bir taş parçası yada kavanoz yardımıyla ezebiliriz.

  Minik bir süzgeç
  Boş bir kap (bitmiş yem kabınız olur)
  Şırınga ve içinde su ve yemi karıştırabileceğiniz minik bir kap.

  Bunlar benim malzemelerim , yem kutusunun içindeki Sera Flora, Tetra Phyll.

  Minik parçalara ayırdığınız yemlerden balıklarınıza yetecek kadar minik boş bir kaba dökün ardından akvaryumdan şırınga ile su çekip yem dolu kaba boşaltın ve karıştırdıktan sonra kaptaki suyla beraber karışık olan yemi şırıngaya çekin ve yavaş yavaş , balıklarınızın yemelerini gözlemleyerek akvaryumunuza basın.Burada şırınga kullanılmasının sebebi , yemlerin çok küçük olduğundan dolayı dibe batmayıp su yüzeyinde kalmasıdır ve balıkların yeteri kadar beslenememesidir.Şırınga ile yemleri istediğiniz direk olarak balıklarınıza ulaştırabiliyorsunuz.

  Arkadaşlar benim anlatacaklarım bu kadar. Eğer aklıma farklı birşeyler gelirse sonradan eklerim. Sizlerinde yanlış olduğunu düşündüğünüz yada eklemek istediğiniz birşeyler varsa belirtebilirsiniz.

  Saygılar,

   

  Yorum eklemek için tıklayınız