Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  0

  Tatlı Su Midyesi

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Midyeler ve yapısı

  Midyeler neyle beslenir ?
  Midyeler insan gözü ile göremediğimiz mikro oganizmalar , bakteriler,Partiküller ve nadirde olsa yem artıkları ile beslenirler.

  Midyeler hareket edebilir mi hareketleri nasıldır?

  Midyeler gözlemlediğimiz kararıyla yiyecek ihtiyacı gidermek için ve kendilerini kum altına gömebilmek için hareket ederler.Midyelerin hareketleri gözle bakıldığında zıplıyormus gibi görünürler.
  hareket

  Midyelerimizin iç yapısı nasıldır?

  Midyeler suyu filtreleme görevi gördüğü için iç kısımlarında suyu filtreleyen kısımlar bulunur.
  Midyelere bakıldığında kapaklarının aralıklı olduğunu gözle görebilirsiniz. Bunun amacı suyun bağırsaklara göndererek süzme işlemi yapmasıdır.
  Midye iç yapısı
  1. Ayak
  2. Sinir sistemi
  3. Ağız
  4. Kaslar
  5. Sinir Sistemi
  6. Mide
  7. Kalp
  8. Böbrekler
  9. Kaslar
  10. Su (besin) çıkışı
  11. Su (besin) girişi
  12. Dış kabuk
  13. Solungaç
  14. Yumuşak doku
  15. Yumurtalık
  16. Barsak
  17. Karaciğer

  Midyemizin öldüğünü nasıl anlarız?

  Midyelerin ölme sebepleri birçok nedenler olabilir. Bunların sebepleri; besin bulamamak, suyun ısısının çok artmasıdır.Midyeler öldükleri zaman gözle görülür bir biçimde kabukları açılır ve içi sarı renk olur.
  ölü midye

  Midyelerimiz öldükten sonra bağırsaklarından geçirip süzdükleri bakterileri tekrar suya kusarmı?

  Midyeler bağırsaklarından geçirip süzdükleri bakterileri yerler ve midyenin beslenme biçimide böyle olur ve herhangi bir suya salınım yapma durumu yoktur. Ancak ölü midye balıklarınız tarafından yenmezse suyuda koku yapmasına sebep olur.
  Midyelerde %81.73 su , %4.03 yağ , %5.62 protein , %1.80 inorganik madde,%6.82 karbonhidrat bulunur.
  Kuru midye üzerinde yapılan incelemelerde %22.06 yağ, %30.76 protein, %9.85 in organik madde , %37.33 karbonhidrat olduğu ortaya cıkmıştır.

  Midyelerimizin sağlıklı yaşaması için akvaryum içinde nasıl bir ortam hazırlamamamız gereklidir?


  Midyeler ışığı fazla sevmezler karanlık mekanları seçerler.Bu yüzden midyelerimizi kayalarmızın yanlarına koymamız uygundur bunun sebebi midyelerimizin karanlık ortam sevmeleri ve kayalarımızın alatına girerek güzel bir filtrasyon sağlamasıdır.Midyeleri filtrelerden uzak noktalara koymak gerekir.Midyelerin olduğu yerlerde fazla dip çekimi yapamamak gerekir bunun sebepleri ise besin maddelerinden arındırmanızdır. Beslenme problemi ile karşı karşıyasanız(yaşarlarsa) yaş maya ile beslenmenizi tavsiye ederim.

  Midyelerimizin bulunduğu akvaryumda kum seviyesi nekadar olmalıdır?


  Midyeler kum olmadanda yaşayan varlıklardır fakat kumun kumun içerisine gömülmeyi sevdikleri için akvaryum kumunun kendilerini gömebilmesini sağlayacak kadar kum olmalıdır.
  kum seviyesi

  Midyelerimizin ölmemesi için ve ihtiyaç duyduğu sıcaklık nekadardır ?
  Midyelerimizin üremesi 6-10 derece gibi soğuk sularda gerçekleşir. Akvaryumun ısısının 30 derece ve üzeri olması midyenizin ölme ihtimalini arttırır .

  Midyeler nitratı azaltırmı ve suyu berraklaştırırmı?
  Midyeler saatte 30 ile 50 litre suyu 1 saatte temizlemektedirler,Suyu filtrelerken suyun içerisindeki bakterileri ve gözle görülmeyecek küçük organizmaları bağırsaklarından geçirerek hem filtereler hemde kendisine besin sağlar.Midyeler akvaryumlarımızın doğal filtreleri olduğu için filtre cihazlarımızdan uzak yerlerde tutulmalıdır.Midyeler akvaryumdaki bütün bakterileri temizlediği için nitrat oranınıda düşürür ve akvaryumumuzun suyunda berraklaşma olur.

  Balıklarımız alıcağımız midyeleri yelermi?
  Akvaryumumuzda beliceğimiz ne tür balık olursa olsun midyeleri yiyemezler.Midyeler tehlike anında kabuklarını hızlı bir biçimde kapatabilirler.

  Akvaryumumda Midyelerim var fakat ilaçlamanın ve gübrelemenin zararı olur mu?
  Midyeler dayanıklı canlılardır.Balıklarınızı öldürmeyen ilaç ve gübreleme midyenizi de öldürmez.

  Midyelerimi üretmek için neler yapabilirim ve nasıl ürerler ?
  Midyelerinizi üretim yapmak için 6-10 derece gibi soğuk suya ihtiyacınız vardır ve 1 litre suda 10 mg dan az nitrat olması gerekir.Midyelerin üremesi şu şekildedir; Erkek midye spermlerini suya bırakır ve dişi midyeler bu spermleri içine cekerler bu içeri çekilen spermler dişi midye tarafından döllenir.Dişi midye döllediği yumurtaları birkaç hafta içinde suya salar . Suya salınan bu yavrular kabuksuz küçük kurtçuklara benzerler boylarıda 0,05mm büyüklüğndedirler. Bazen yavrular balıkların solungaçlarına yerleşerek gelişme evrelerini orada geçirmektedirler ve kabuk yapmaya başlarlar kabuk yapmaya basladıklarında solungaçlardan ayrılırlar.
  üreme1üreme2

  Midyelerin içerisinde inci olabilirmi?
  Midyelerin içerisinde inci olma ihtimali çok nadiren olur. İnciler oluşması midye içerisine girip zamanla değişime uğrayan kum taneciklerinden olur.10 yılda bir bezelye kadar olduğu gözlemlenmiştir.
  inci

  Midyelerin balıklarıma zararı olurmu?
  Midyeler suda bulunan en tehlikesiz canlıdır. Aksine balıklarımıza yararı olur.

  Midyeler suyu filtreleme işlerini nasıl yaparlar?
  Midyelerin Filtreleme işlemi aynı dış filtremize örnek olarak gösterile bilir. Midyelerin arka kısmında 2 adet boruya benzer sifon çıkarırlar bu borulardan biri suyu emer ve midyenin bağırsaklarına temizleme yapmak için iletilir ve diğer sifon filtrelenen suyu akvaryuma geri boşaltır.
  filtreleme

  Midyelerin ömrü nekadardır?
  Midyelerin doğada ömürleri 10 sene civarı denmektedir. Ama akvaryumlarda öyle değil akvaryumlarda uzun süreli yaşayamazlar. Yaşayamamasının sebepleri sıcaklık ve besin kaynağıdır. Doğada midyeler sabit bir sıcaklıkta yaşamazlar soğuk suya daha alışıklardır. Bundan dolayı yüksek ve sabit sıcaklıklarda midyelerin hayati tehlikesi başlar buna sebebiyetten midyeler genelde akvaryumlar da uzun süre yaşayamaz. Genelde 1 en çok 2sene gibi bir ömürleri vardır. Midyeleri bu zamandan yani 1/2 seneden daha fazla yaşatmak için midyeleri belli zamanlarda ayrı tanklara su sıcaklığı farklı olan daha soğuk ve besin ihtiyacını karşılayabileceği akvaryumlara almakta fayda var.Bu bahsettiğim konular dışında midyeleri havuzlarda beslediğiniz zaman fazla bir kayıp yaşamasınız. Çünkü kışın havuzların soğuk olmasından midyeler zarar görmez ve midyelere yararı olur. Ayrıca havuzlarda dışarıdan gelen bakteriler ve yosunlaşma oluşacağı için midyelerin besin alma sorununda ortadan kalkmış olacaktır.Havuz dışında akvaryumlarda üzün süreli sabit 28 ve üzeri sıcaklıklarda ölüm tehlikesi vardır.
  ömrü

  Midyelerin ortalama büyükleri nekadardır ?
  Midyelerin büyüdükleri ölçüler 4-16 cm arasındadır.
  büyüklük

  Midyeler discus akvaryumunda da bakılır mı? Balığa bir zararı olur mu?
  Midyeler her canlı gibi discusla da uyumlu yaşar ve discusa zarardan çok fayda sağlar discusların en hassas oldukları nitratı en az seviyelere düşürür. Bende discus akvaryumumda baktım ve hala bakmaktayım. Ama discus akvaryumunda midiye baktığınız malavi ve benzeri akvaryumlara göre midyelerde kayıp daha fazla yaşanır bununda sebebi discus akvaryumlarında sıcaklığın yüksek olmasıdır. Discus akvaryumunda midye bakacaksak unutmayalım ki kayıp fazla yaşanır.

  Akvaryuma neye göre ve kaç adet midye koyulmalı.?
  Midyelerden bir yayar bekliyorsak akvaryum hacimine göre midye koyulmalı. Örneğin100 litrelik bir akvaryuma 5 adet orta boy midye koyarsak pek bir fayda sağlamaz. Böyle bir akvaryuma ortalama 10 ila 15 adet midye koyulmasında fayda vardır. 5 adet midye koyulduğu zamanda faydasız değildir. Sonuçta beli bir hacimde suyu filtreler.
  kaç midye

  Sağlıklı bir midye nasıl anlaşılır.?
  Midye akvaryuma ilk konulduğu zaman bazı midyeler hemen adapte olamaz. Bu yüzden birkaç gün kum üzerinde öylece durur. Bu midyenin öldüğü veya sağlıksız olduğu anlamına gelmez.Ama akvaryuma daha önce konmuş ve gömülü halde dürmüş bir midye beli bir müddet sonra o akvaryumda aynı yeni konulmuş midye gibi akvaryum kumunun üzerinde duruyorsa o midyede bir sorun var demektir. Midyeler genelde sağlıksız ve besin alamadığı zaman kumun üzerinde gömülmeden dururlar. Kumun üzerinde kısa bir zaman yani 1 gün dürüyorsa sorun yoktur. Örneğin böyle bir durumla karşılaştığınızda kontrol edin 2/3 gün dürüyorsa midyede bir sorun var demektir. Midyeyi ayrı bir karantina akvaryumunuz varsa oraya alın yada ayrı bir yer yapıp orda tutun. Ayrıca bu yosunlu bir akvaryum olursa midye için daha iyidir besin ihtiyacını da bu yosunlar sayesinde karşılayabilir. Midyeler kumun içinde iyice gömülü halde durduklarında hata bazen görünmeyecek kadar gömüldüklerinde midyenin sağlıklı ve görevini en iyi şekilde yaptığının bir kanıtıdır.

  Midyelerin beslenme sebepleri ve Akvaryuma sağladığı faydalar nelerdir?
  a)Akvaryum içindeki suyu filtrasyon yaparak berraklaştırır ve temizler.
  b)Su içerisindeki nitratları en aza indirir
  c)Oksijene çok az ihtiyaç duyduğu için beslenmesi kolaydır.
  d)Ekstra yem almanıza gerek yoktur doğal yoldan beslenmektedirler. Yetersiz gelen beslenmeye yaş maya ile takviye yapabilirsiniz.
  e)Dip çekimi temizliğini azaltır, böylece daha az temizlik yapmış olursunuz.
  f)Akvaryumunuzda hoş bir görüntü oluşturur.
  g)Balıklar için gerçekçi bir ortam yaratır.
  h)Filtresi olmayan yavru yavru tanklarında suyun temizlenmesi konusunda çok büyüt katkı sağlar.
  I)Midyeler sudaki bakterileri yok ettikleri için balık ölümlerinide en aza indirir.

  Makale www.goldakvaryum.com üyeleri için Evren SARIGÜL tarafından yazılmıştır.İzinsiz hiç birşekilde alıntı yapılamaz.

  Yorum eklemek için tıklayınız

  Etiketler: