Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  0

  Lepistes (Poecilia reticulata, lebistes reticulatus)

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Lepistes hakkında bilgi (Poecilia reticulata, lebistes reticulatus)

  (Poecilia reticulata, lebistes reticulatus) Ailenin en popüler üyesidir. Ülkemizde lepistes ismi ile bilinse de yurt dışında genellikle guppy olarak bilinir.

  lebistes lepistes hakkında bilgi (Poecilia reticulata, lebistes reticulatus)

  Anavatanı; Barbados ve Trinida dahil, Orta Amerika’dan Brezilya’ya kadar tatlı ve sığ sulardır. Buradan çeşitli ülkelere götürülmüş ve akvaryumlarda üretilmiştir.

  En az 20 litrelik bir akvaryumda bakılması gereken lepistesler, 24-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bulundukları akvaryumun suyu berrak olmalıdır. pH 5,5-8 arasında olmalıdır. bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Bulundukları akvaryumun su sirkülasyonunun çok şiddetli olmaması daha iyidir. Tankta düzenli su değişimleri yapmak çok faydalıdır. Haftada 1-2 kes %20-30 civarında su değişimi yapmak gerekir. Akvaryum suyuna 10 litreye 1 çay kaşığı tuz koymak, hastalıklarla mücadelede bir ön tedbirdir. Ama sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanılması tavsiye edilmektedir.

   

  Lepistes, bir grup balığıdır. Bir tanka en az 4 birey konmalıdır. 1 erkeğe 3 dişi oranında düşünülmelidir.

  Erkekleri 3, dişileri 4 cm. kadardır. Erkekleri çok renkli ve ince yapılıyken dişileri gri/yeşil renkli yada renksiz ve daha dolgundur. Tüm poeciliidae üyeleri gibi erkeklerin anüs yüzgeci gonopod şekline gelmiş ve bir üreme organına dönüşmüştür.

  Beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Su piresi (daphnia) tubifex, sivrisinek larvaları gibi canlı yemler ile birlikte su yosunları ve çeşitli bitkisel besinleri de severek yerler. Ağırlıklı olarak bitkisel beslenmeleri daha uygun olur. Yiyebilecekleri su yosunlarından bulamazsanız bir ıspanak yaprağını 10-15 dakika kaynatıp damarlarını ve sapını aldıktan sonra ince bir şekilde kıyarak lepisteslerinize verebilirsiniz. İştahla yiyeceklerdir. Ispanak, onların sindirim sistemlerini de rahatlatır ve kabızlığı önler. Her gün değil, 15-20 günde bir ıspanak verilmesi faydalı olur.

  Üretimi en kolay akvaryum balığıdır. Üremek için özel şartlar gerektirmezler. Erkekler 2, dişiler 3 aylıkken üremeye hazır hale gelirse de balığın sağlığı açısından 4-5 aylık olmadan önce erkek ve dişi balıklar ayrı tanklarda tutulması faydalıdır. Çünkü küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar oluşabilir.

  Üreme olgunluğuna gelmiş erkek balık sürekli dişileri kovalar. Bu yüzden de dişilerin sayısı erkeklerden fazla olmalıdır. 1 erkeğe en az 3 dişi düşmelidir. Eğer erkeklerin sayısı dişilerden fazlaysa erkekler tarafından sürekli kovalanan dişiler çabuk yorulacak, bitkin düşüp hastalıklara daha kolay yakalanacaktır. Erkek sayısının dişilerden az olması, sürekli kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verir.

  Erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişi balık bu 6-8 doğum boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu yüzden de bir kez çiftleşen dişinin, erkek balıkların olmadığı bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapması ilginç bir gözlem olmaktadır.

  Dişi lepistesler ortalama olarak her ay 10-30 arasında yavru verir. İlk kez doğum yapan bir dişinin yavru sayısı 10-15 kadar iken sonraki doğumlarda bu sayı artar. Buna karşılık ilk doğan yavrular ileride iri yapılı bireyler olurlar, sonradan doğanlar ise ilk doğanlara göre daha minik yapılı olurlar.

   

  Doğum yapmak üzere olan dişi balık, filtrasyonu iyi olan küçük ve bitkili bir tanka alınabilir. 15 litrelik bir tank bu iş için uygundur. Akvaryumun bol bitkili olması bu durumda çok faydalıdır. Çünkü lepistesler genellikle kendi yavrularını yeme eğilimindedirler. Yeni doğan yavrular içgüdüsel olarak hemen saklanma yerleri ararlar. Özellikle ince yapraklı su bitkileri yada yüzey bitkileri bu iş için çok uygundur. Yavru lepistesler bol bitkili akvaryumlarda daha iyi ve hızlı gelişirler.

  Bitki bulamazsanız bunun yerine rafya kullanabilirsiniz. Kırtasiyecilerden alacağınız rafyayı 1 m. Kesin ve makas yardımıyla bukleler oluşturup suya koyun. Doğacak yavrular bunun içine saklanacaklardır. Rafyanın yeşil renkli olması daha doğal bir görünüm vereceği için balığın kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

  Doğum yapmak üzere olan dişiyi başka bir tanka ayırma imkanı yoksa piyasada ucuza bulunabilen ve çok çeşitli olan yavruluklar kullanılabilir.

  Yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden hiç olmazsa 2-3 gün özel vitamin takviyesi ile anne balığı ayrı bir yerde beslemeniz faydalı olur. Akvaryum yeterinde büyük (100 litre ve üzeri) ve bol bitkili ise, erkek balık sayısı dişi balık sayısının1/4′ü ise bu işlemi daha kısa tutabilirsiniz yada gerek duymayabilirsiniz.

  Yavrular, erişkinlerden ayrı tutulmalıdır yoksa onlara yem olabilirler. 1-1,5 aylık olunca erişkin lepisteslerin yanına konabilirler. 1-2 cm. boyuna ulaşan genç lepistes, büyük lepistesler tarafından avlanamayacak kadar büyüktürler. Yavrular yeni çıkmış artemia larvaları ile beslenmelidirler. Artemia konusundan ve bu yemin nasıl hazırlandığından daha önceki konularda bahsedilmişti. İlk 1 aydan sonra her türlü kuru yemi ve yiyebilecekleri diğer yemleri genç lepisteslere verebilirsiniz.

  Lepistesler, yakın akrabası olan bazı balık türleri ile çiftleşebilir ve bu çiftleşmelerden yavru alınabilir. Yakın akrabaları; gambusya, moli, velifera gibi balıklardır.

  Hangi balıklarla bir arada beslenebilir? Moli, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri lepistesler için uygun arkadaşlardır. Neon tetra, zebra balığı, corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, scalare ve labirent balıklarının sakin türleriyle bir arada bakılabilirler. Tank çok büyükse (250 litre ve üzeri) küçük ve sakin çiklit türleri ile beraber de bakılabilirler.

  Hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? Clown loach, Tetrazon gibi kuyruk kemirici balıklar özellikle erkek lepisteslerin kuyruklarını yerler. Bu yüzden bunlarla aynı akvaryumda bulunmamalıdırlar. Aynı şekilde istisnaları olsa da japon balıklarıyla da aynı akvaryumda bulunmaları sakıncalıdır. Japon balıklarının cüsseleri lepisteslerden çok daha büyük olmasına rağmen, gösterişli yüzgeç ve kuyrukları lepistesler tarafından didiklenebilir. Bunların dışında küçük balıklarla beslenen saldırgan balıklarla -akvaryum ne kadar büyük olursa olsun- bir arada kesinlikle bulundurulmamalıdır.

  Lepistes, dayanıklı bir balık sayılır. Çoğunlukla, akvaryum hobisine yeni başlayanlarca tercih edilir. Bakımı kolay olsa da burada önemli bir konuya değinmekte fayda var: Yurdumuzdaki yerli üretim lepisteslerde özellikle son yıllarda sıklıkla sağlık problemleri çıkmaktadır. Bu sorunların başlıca sebebi gen bozulması olabilir. Bu sebeple akvaryumdaki lepisteslerin arasına ara sıra akvaryumdakilerle kan bağı olmayan lepisteslerin salınması, gen çeşitliliğini artırmak anlamında faydalı sonuçlar verebilir. Sürekli kendi aralarında çiftleşen lepistes kolonisinde, sonraki jenerasyonlarda gen bozulmaları, renk kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalanma riski gibi durumla görülebilir.

  Seçici üretim yöntemleri ile birbirinden güzel lepistes ırkları üretilmiştir. Doğal örneklerinin soluk gri/yeşil renklerine karşılık, rengarenk ve çeşitli kuyruk-yüzgeç formlarına sahip çok gösterişli ırklar üretilmiştir. Bunlardan başlıcaları; tuxedo, lirkuyruk, king, albino, çim, mozaik ırklarıdır. Bu ırkların birbirleri ile melezleşmesinde de sayısız varyete oluşturulmuştur. Sizler de kendi akvaryumunuzda değişik ırklardan lepistesleri melezleştirip değişik lepistes örnekleri elde edebilirsiniz. Albino lepistesler, diğer albino canlılar gibi bembeyaz değildir; pembe ve sarının açık tonları halindedir.

  LEPİSTES (Poecilia reticulata, lebistes reticulatus)

  indexguppyfq7 Akvaryum lepistes balığı

  Renkleri, hareketlilikleri ve her zaman bol yavru vermeleri sayesinde pek çoğumuzun sevdiği balıklar arasında yer alan lepistesler bir dönem bütün akvaryum severlerin beslediği balıklardan olmuştur.
  Ana vatanı Orta Amerika ve Güney Amerikanın kuzeyi olarak bilinse de hemen her türü Asya, özellikle Singapur’da büyük havuzlarda beslenip çoğaltılıyor ve de tüm dünyaya sevk edilebiliyor.
  Doğada çok daha az çeşidi olan lepistesler yıllar boyunca daha sağlıklı su koşulları,yüksek kalite yemler ve gösterilen ilgi sayesinde bugünkü varyetelerine sahip olmuşlardır.Dünya standartlarındaki lepistes kulüpleri şu anda akvaryumlarda yer alan lepistesleri kuyruk varyetelerine ve vücut renklerine göre sınıflandırmış olup, bu sayede gösterilerde ve yarışmlarda bu ölçütler doğrultusunda değerlendirmeye almaktadırlar.1800’lü yılların sonlarına doğru akvaryumlarımızda görmeye başladığımız lepistesler şu anda vahşi atalarına görsel anlamda pek benzememekle beraber karakteristik yapılarını korumayı başarmışlardır.

   

  Su Koşulları:

  Çeşitli su koşullarına adapte olabilen lepistesler daha ziyade sert sulardan hoşlanırlar. Oysaki hepimiz bugüne kadar bitkili akvaryumlarda bakmaya alıştığımız lepistesleri sert suda beslemeyi düşünmemiş olabiliriz. Gelişim süreci boyunca ph 7.8 civarında tutulmalıdır. Su sertliğindeki dalgalanma lepisteslerin direncini azaltarak sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir. Bu nedenle sabit su sertliğini tavsiye ediyorum.

  Lepistes akvaryumlarında ideal su sıcaklığı 24-26 derece olmalıdır. Ancak 16 ile 32 derece arasındaki sıcaklıklara da tolererans gösterebilirler. Fakat yüksek sıcaklık değerlerinde ömürlerinin daha kısa olacağının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

  Sadece yavruların düzenli beslenmesi gereken ilk gelişim evresinde suyun sıcaklığı normalden biraz daha yükseltitilebilir. 4-6 hafta sonra ısı yavaş yavaş tavsiye edilen değere çekilmelidir.

  Beslenme:

  Günde ortlama 3 kez yemleme lepistesler için öngürülen bir ölçüdür. Verilecek yem miktarı beslenen balık sayısına göre değişmelidir. Ancak tüm akvaryum balıklarında olduğu gibi 5 dk içersinde bitirebilecekleri miktarda yem vermeye özen gösterilmelidir. Yoksa aşırı yemlemeden kaynaklanan kirlenme ve su değerlerinde oynamalar balıkların sağlığında olumsuz etkilere yol açacaktır

  Ortalama 5 ay içersinde olgun bireyler haline geldikten sonra beslenmeye daha dikkat etmek gerekmektedir. Hiç bir zaman doygunluk hissi olmayan bu balıklarda erişkin hale geldikten sonra verilen yem miktarında yarı yarıya bir oranda azaltma yapılabilir. Özellikle erkeklerin karın bölegleri şişkinlik göstermesi halinde aşırı yemleme yapıldığı anlaşılabilir.

  Tuzlu su karides yavruları (Baby Brine Shrimps),mikro kurtlar ve yumurta sarısı en besleyici yemler arasında sıralansa da lepisteslerin diyetleri çok geniş bir yelpazede incelenebilir.

  Canlı yemler temel yağları, yüksek besin değeri, içeriğindeki amino asitler ve suda yaşayabilmeleri sayesinde kirliliğe yol açmamaları nedeni ile özellikle balık yemleri arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Ancak bu ürünleri her an bulmak imkansız. Bu nedenle hobiciliğin gelişimine, kişiler arasında bu yemlerin paylaşılmasına ve akvaryumcular aracılığı ile toptan getirtilmesine olan ihtiyaç bence büyüktür.

  Bunun yanı sıra dondurulmuş kuru canlı yemler ikinci planda tercih edilebilir. Dondurulup,nemden ayrıştırılıp paketlendiği için besin değerinin nerdeyse tamamını koruyabiliyorlar. Pul yemler de en az dondurulmuş kurutulmuş yemler kadar besin değeri zengindir. Pul yem tercih ederken dikkat edilecek şey içeriğindeki vitamin katkılarıdır.

  Dana Yüreği – Temizlenmiş,snirlerinden ve derisinden ayrılmış,sarımsak eklenerek rendelenmiş dana yüreği küçük parçalar halinde dondurulup yem olarak verilebilir. Özellikle ucuz bir ürün olması nedeni ile yavruların beslenmesinde tercih edilebilir.

  Kan kurdu – Seyrek aralıklarla besleyici değerinden dolayı verilebilir

  Beyaz Kurt

  Sivrisinek Larvası – Su birikintileri üzerinde gördüğümüz bu larvalar en kolay ve en doğal lepistes yemi olarak düşünülebilir.Doğal ortamları düşünücek olursak lepistesler ve benzeri balıklar sivrisinek ıslahında kullanılmak amacı ile beslenebilmektidir.Evin dışında yada balkonda küçük kaplar içersinde dere yada göl suyu ile aşılanmış su yardımı ile bu larvaları elde etmek son derece kolaydır.Ancak detaylara burada girmeyeceğim.

  Dondurulmuş Plankton

  Tubifex – Son derece besleyici olmasına ve balıkların büyük bir iştahla tükettiği besinlerden olmasına rağmen akvaryuma temizlenmeden konulmamalıdır.Bu canlılar genelde atık suların döküldüğü su yataklarında yada dere ağızlarında yaşadığı için taşıdığı bakteriler ölümcül rahatsızlıklara neden olabilir

  Alg – Güneş gören yüzeylerde oluşan yeşil algler lepisteslerin ihtiyaç duydukları B,C,D,E vitaminleri almalarına olanak sağlar.Bu nedenle akvaryum içersinde yapılamasa bile dış ortamda suni olarak yosunlandırılmış kayalar dönem dönem akvaryum ortamına yerleştirilerek balıkların kayalar üzerindeki algleri toplamaları sağlanabilir

  Spiriluna – Zengin protein,besleyici asitler,A ve B vitaminleri,demir ve kalsiyum ihtiva etmesi nedeni ile deri hastalıklarından korunmalarına, renklerinin daha parlak ve canlı olmasına ve balıkların yüzgeçlerinde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koymasına yardımcı olacaktır.

  Pul Yemler – Çok geniş bir yelpazesi olan pul yemleri seçerken dikkatli olmak lazım.İçeriğindeki hayvansal ve bitkisel proteinlerin yanı sıra eklenen vitaminler seçimlerimizde bize yol göstermelidir.
  beyaazkurtyl1 Akvaryum lepistes balığı  kankurduik4 Akvaryum lepistes balığı Beyaz Kurt Sipirulina Kan Kurdu larvavi9 Akvaryum lepistes balığı tubifex2ee0 Akvaryum lepistes balığı flakemenu4cx5 Akvaryum lepistes balığı Larva Tubifex Tubifex

  Erkek Dişi Ayrımı :

  Erişkin boya ulaşan lepisteslerde göz alıcı renk ve kuyruk boyları sayesinde erkek ve dişi ayrımı yapmak kolay olsa da 4 haftalık yavrularda bu ayrımı yapmak daha zor olabilir. Aşağıdaki resimleden de anlaşılacağı gibi dişi olan yavruların karın bölgesinin altında siyahımsı bir nokta belirir. Yavrular geliştikçe bu alan daha da belirginleşirken erkek olanlarda karın bölgesinde her hangi bir değişiklik olmayacaktır.Aynı batım yavrular arasında dişi olarak belirlenenlerin ayrı bir tankta bakılması ileride daha sağlam ve kaliteli bir ırk yaratmak için faydalı olabilir.En sağlıklı,gelişimi en düzgün ve en göz alıcı dişi ile birlikte, belirlenen en güzel erkek çiftleştirilerek daha güzel, ırkının belirgin özelliklerini tam olarak taşıyan lepistesler elde dilebilir.

  guppycultmale2qw6 Akvaryum lepistes balığı guppycultmale1dz8 Akvaryum lepistes balığı guppycultfemale1gz1 Akvaryum lepistes balığı
  –Erkek Lepistes Yavruları– –Dişi Lepistes Yavrusu–

  Anaçların Seçilmesi :

  Ortalama 10 – 18 hafta arasında erkekler ve dişiler erişkin boy ve forma ulaşmış olurlar. Türlerine göre bu süre daha erken yada daha geç olabilir. Kaliteli bir erkeği yüzgeçlerine, vücut formuna, rengine, ebatlarına ve kuyruk formuna bakarak ayırt etmek gerekir. Dişilerde ise düzgün vücut şekli ve türe uygun kuyruk rengi göz önüne alınmalıdır.Bu sayede güzel bir ırk elde etmek için ilk adımlar atılmış olur. Yavru alınacak tankta tavsiye edilen balık sayısı 2 erkek 3 dişi şeklindedir. Ancak erkeklerin durumuna ve agresifliğine göre dişi sayısında artış yapılabilir.

  karqv2 Akvaryum lepistes balığı

  • Kuyruk şekline göre tür ayrımı
  • Renklere göre tür ayrımı
  • Farklı varyetelerin yaratılmasına

   

  ilişkin detayları daha sonraki yazılarımda paylaşmaya çalışacağım. Pek çoğumuzun beğendiği bu sevimli canlılar hakkında hem kendi deneyimlerim hem de çeşitli yabancı sitelerden edindiğim verileri harmanlayarak sizlere sundum. Son dönemlerde sıradan balıklar olarak algılanan lepistesler için dünya çapında yarışmalar ve şovlar olduğunu, insanların bu küçük balıklar için uğraştığını hatırlatmak isterim.

  kaynak:  lepistes balığı

   

  LEPİSTES (Poecilia reticulata)

  A.Beslemek İsteyenler

  Lepistes beslemek isteyenler ilk önce iyi bir ısıtıcı edinmelidirler ve tabi bir termometre.Çünkü canlı doğuranlar ısı konusunda biraz hassastırlar.Lepistesler 26 C dereceden çok hoşlanırlar.Erkekler çok kolay tespit edilirler.3-4 cm boyuta ulaşabilip dişilere oranla çok renkli ve gösterişlidirler.Dişiler ise 6-7 cm olabilmekte ve erkeklere oranla renksiz olmaktadırlar.Lepistesler balık sayısına göre en az 25 lt lik akvaryumlarda bakılmalıdırlar.Dişi erkek oranı, erkek dişiyi sürekli kovalayacağından 1 erkeğe 2 veya daha fazla dişi şeklinde ayarlanmalıdır.Küçük akvaryumda 2 veya daha fazla erkek sürekli kavga edebilir.Lepistesler çiftleşmek için bir bölge istemezler her yerede çiftleşebilirler.Erkek gonoğpod adı verilen üreme organıyal dişye döl verir.dişi kullanacağı dölü alır ve gerisini saklayarak 1 çiftleşmeden sonra 2-3 kez yavrulayabilir.Dişi yumurtaları bir yetre dökmez ve karnında taşır.Yaklaşık 1 ay sonra yumurtalr çatlar ve balığın karnından canlı olarak yavrular çıkar.

  Erkek lepistes

  Dişi lepistes

   

  B.Şu An Besleyenler

  Şu anda lepistes besleyen arkadaşların en büyük sorunu dişinin orta yere ve görmediğimiz bir zamanda yavrualrı salmasıdır.Bunun en büyük ilacı bitki ya da rafyadır.Yeni yavrular diğer balıklara ve hatta anne-babaya bile yem olabilirler.Bu yüzden doğar doğmaz bitkilere ya da rafyaya gizlenebilirler.Ama iyi bir yemleme şekli ve akvaryumda az nüfüs varsa sorun çıkmayabilir.

  Yavruluk kullanan arkadaşların sorunu iise doğumun ne zaman olacağıdır.Dişi balık hamile olduğunda anüsüne ve karnına doğru siyahlaşmalar oluişur.Son günlerde bu hat safaya varır.Anne doğum yapacağı son saatlerde karnını oraya buraya sürter ve anormal hareketler sergiler.O zman yavrulağa alınabilir.Ama stresten ölü balık doğumu oluşabilieceği gib anne de ölebileceğinden rafya ya da bitki şiddetle önerilir.

  Merak edilen başka bir konu da bir lepistesin verebileceği max. yavru sayısıdır.Bu lepistesin boyutuyla doğrudan ilgilidir.Büyük lepistes çok balık demektir.5 cm’lik bir lepistes 40-45 yavru verebilir.Ama bu sayı azalıp yavru boyutu da büyüyebilir.

  Balıklarınıza salatalık, haşlanmış ıspanak veya kıvırcık verebilirsiniz.

  C.Yavru Almış Olanlar

  Yavru alan arkadaşlara bir önerim olacak:Mesela bir dişiden yavrular aldık.O yavrular bakım sürenize göre değişip genelde 3 ay sonra erginliğine ulaşacaktır.O yavruları sakın ola kendi aralarında çiftleştirmeyin.Ya koloninize yeni balıklar katıp onla ya da onun yavrularıyla çiftleştirin ya da erkeği veya dişiyi değitirin.Eğer aile içi çiftleşmeler olursa; nasıl bizde akraba evliliği olunca sakt bireyler olıuşuyor, onlarda da sakat yavrular (yapışık yavrular, kuyruğu olmayanlar vs.) oluşacaktır.

   

  Rafya nedir ve nasıl kullanılır?

  Rafya hediyelerin üstüne yapıştırılan plâstik kâğtlardır.Yavrular için rafya kullanmak istiyorsanız kırtsiyeciden vs. bulabileceğiniz bir rafyayı alıp akvaryumunuzun yüksekliğinden 7-8 cm fazla kesip, bıçak yardımıyla incelterekten kıvırcık biçimler oluşturmalısınız.Sonra akvaryumdaki bir deniz kabuğunun içine sabitleyerekden ya da direk kuma gömerekten akvaryuma koymalısınız.(Özellikle 7-8 cm fazla kesinki yüzeye yem attığınızda yavrular kamufle biçimde yem yiyebilsinler.

  (Alıntı konusunda adı geçen arkadaş Mustafa Özbal adlı mussttyy_1907 nickli arkadaştır.Makaleler konusunda yazdığı yazıdan alıntılar yaptım, ona teşekkür ederim.)

  Yavrular nasıl beslenmelidir?

  Yavrular ilk çıktıkları gün ve/veya ertesi gün karınlarındaki proteinden beslenebilirler.Bu protein beslenmesinin devamı için yeni balıklara haşlanmış yumurtanın sarısı toz haline getirilip verilebilir.Ya da yavru yemlerini verebiliriz.O da yoksa büyüklere verdiğimiz yemleri toz haline getirip yavrulara da verebiliriz.

  Hangi balıklarla beslenebilirler?

  Lepistesler diğer canlı doğuranlarla (moli, plati, kılıçkuyruk, velifera…) rahat biçimde bakılabilirler.Ama küçük bir akvaryumuz ve çok türde balığınız varsa, diğer canlı doğuranlar (özellikle kılıçkuyruk) tarafından lepisteslerin kuyrukları zedelenebilir.Bu yüzden tek tür bakarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

  Vatoz ve çöpçülerle yaşayabilirler.Biribrlerine zararları dokunmaz.Ancak vatoz lepistewslerden kat kat büyükse -ki balığın doyması zordur- ve aç kalırsa lepistesleriniz saldırıp onları iştahla yiyebilir.Bo yalnızca arada boy farkı olunca olşur ve küçük sayılabilecek vatozlar lepisteslere zarar vermez.

  Lepistesler asla ve asla JAPONlarla beraber bakılmamalıdırlar.En sonunda lepistesleriniz japonların kuyruklarını kemirecektir.Ya da japonlar lepistesleri kovalayacaktır.Bu yüzden bir tür ölecektir ve akvaryumda lepistes ve japon asla beraber bakılmamalıdır.

  Parçalanmış Kuyruklar

  Lepisteslerde iki erkeğin kavgası sonucunda balıklar biribirinin kuyruklarını koparabilirler.Akvaryumda agresif başka bir tür varsa da bu olay meydana gelebilir.Kuyruğu kopan balık mümkünse balığın kuyruğunu koparan diğer balıktan ayrılarak, kaliteli yemlerle beslenirse 3-4 hafatada yeniden kuyruğunu tamir eder.

  Not:Kuyruk kopması ile kıyruk erimesi hastalığı karıştırılmamalıdır.Yukarıdaki çözüm kavga sonucu kopan kuyruğun nasıl tedavi edileceği konusudur.

  Yorum eklemek için tıklayınız

  Etiketler: