Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  0

  Canlı Balık Yemleri

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  artemia

  Artemia – Artemia Salina nauplii – Artemias salinas – Deniz maymunu

  Artemia Salina nauplii-Artemias salinas, artemia nedir?

  Tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Okyanuslarda yaşamaz. Amerika’da halk arasında deniz maymunu (sea-monkey) adıyla da bilinir. Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir.

  Yumurtaları uzun süre dayanır. 26-28 derece sıcaklıkta, hava motoruyla iyice havalandırılan ve litreye 30 gram kaya tuzuyla (kalın, turşuluk tuz) 24 saat içinde yumurtadan çıkmaları sağlanır. İlk gün yumurta keselerini kaybetmeden yavrulara verilmesi çok faydalıdır. Artemia Amerika kıtasından çıkan bir canlı olarak bilinse de Türkiye’de özellikle Ege bölgesindeki tuzlalarda da bulunur. Flamingoların severek tükettikleri bir yemdir.

  Profesyonel olarak balık yetiştiriciliği yapılan kuluçkahanelerde dekapsulasyon adı verilen bir işlemle,çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak artemia yumurtasının zarı inceltilerek yumurta çatlama oranı yükseltilmeye çalışılır.

  Artemia Salina naupli üretimi, Artemia nasıl üretilir? Videolu anlatım ve ev yapımı düzenekler.

  Kaynak: Robert A. Browne – Professor of Biology ( biyoloji Profesörü ) B.S., M.S. University of Dayton (1972, 1974) Ph.D., Syracuse University (1977) link: www.wfu.edu

  Cyclops, Su piresi
  Su piresi / genel anlamda bir planktondur. Özellikle tetra yavrularının gelişmesi icin verilen sadece 0,5 – 5mm uzunluğundakı canlıdır. Tuzlu sularda yaşarlar ve 20 den fazla türü mevcuttur. ayrica akvaryumda olan canlı bitkilerin beslenmesindede kullanılır. Donmuş ve canlı olarak balıkların beslenmesinde sağlıklı bir canlıdır.
  Yandaki video cyclops’ un beslenmesini göstermektedir.

  Tubifex tubifex

  Uyarılar!
  İnsan sağlığına zararlı bir çok mikroorganizmayı bünyesinde barındırır.Direk temastan kaçınılmalıdır.Ele teması mecburi ise eldiven kullanılmasında yarar vardır.Kaliteli markaların kurutulmuş olarak sattığı tubifex kurtları tercih edilmelidir.Bu markaların kurtları küp halinde olup temizlendiği için güvenlidirler.

  Kirli sularda, ılık lağım sularının aktığı yerlerde bir tarafları toprağa gömülmüş halde yaşarlar. Toplu halde milyonlarcası bir arada bulunabilir.Kalınlıkları 1 mm kadar uzunlukları ise 3-4 cm olabilir.
  Uzun süredir akvaryum balıkları için yem olarak kullanılmaktadır.Balıklar için değerli bir yem oldukları kadar mikrop yuvasıdır da.Balıklara -ve size bile – hastalık bulaştırabilirler.Ama gelişime ve üremeye oldukça faydalı oldukları için bazı durumlarda kullanılmaları neredeye mecburidir denilebilir.Yavaş akan su altında tutularak bağırsaklarının boşalması sağlanırsa ve verilmeden önce birkaç saniyeliğine kaynar sudan geçirip verilirse risk azaltılabilir.

  Sinek Larvası

  Belki buna şaşıracaksınız ama Profesyonel akvaryumculukta canlı doguran balıkların yavruları Lepistes, platy, Molly gibi ve çiklitler (cichlidae) in yavruları kırmızı sınek larvası ile beslenir. Kırmızı sinek larvaları Artemia ile hemen hemen aynı besin zenginligine sahiptir. Ve piyasada satılan Artemia bir bütün olarak satılır balık yavruları Artemia ile zor beslenir, cünkü Artemia kırmızı sinek larvasından büyüktür. Kırmızı sinek larvalari yavrunun tam agızına laik bir besindir ki yemlemede bir kac tane birden yiyebilmesidir. Bunun icin Canli doguranlar ve tüm tatlı su balıklarının yavrulamasında ilk verilecek yem kırmızı sinek larvası olmalıdır. Daha sonra yavrular 1 ila 1,5 cm olduklarında Artemia ile beslenmesi tavsiyeler arasındadır.

  Etiketler: