Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  0

  Akvaryuma yeni balık eklemenin doğru şekli

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Akvaryuma yeni alınan balığın alıştırılması sağlıklı balık, sağlıklı akvaryum ve bu doğrultuda mutlu akvarist zincirinin kurulmasında çok büyük bir öneme sahiptir.
  Büyük bir heyecanla akvaryumumuza aldığımız yeni balıklarımızın , öncelikle taşıma sırasında mecburi olarak strese maruz kaldığının bilincinde olmak ve onların bu streslerini azaltıcı yönde gereken hassasiyeti göstermemiz gereklidir.
  Bilinmesi gereken en önemli husus da, balıklardaki olası stresin genel sağlıkları üzerinde ciddi sorunlara neden olabileceğidir. Stres akvaryumda birçok olumsuzluklar doğurabiliciği gibi bakteriyal ve paraziter hastalıkların da en önemli tetikleyicisidir.
  Balıkların nakliye serüveni ile mecburi maruz kalacağı stres faktörleri sırasıyla ve özetle şu şekildedir,

  1) Satın alınan yerde balığın kepçe ile kovalanması ve kepçeye alınması.

  2) Balığın taşınma sırasında konulduğu poşetin darlığı ve poşet içindeki oksijenin bir mühdet sonra yeterli gelmemesi.

  3) Balığın alındığı akvaryum ortamının ısı ve su parametreleri ile taşıma esnasında poşet içinde oluşan su ortamının bir hayli farklı olması. Örneğin kış aylarında ideal ısı değeri 26C olan birçok tropik balığın taşıma esnasında su sıcaklığı 120C-15C gibi değerlere düşmektedir.Bir diğer örnek ise, balığın nakliye sırasında bulunduğu az su hacmini bir hayli çabuk kirletmesidir. Balık suyu dışkılama nedeni ile zamanla amonyak ve nitrit oluşturur. Özellikle amonyak başta solungaç ve deri mukozası sağlığı için çok büyük bir tehdittir.Bu yüzden uzun süre poşet içinde kalacak balıkların en az 24 saat aç bırakılması önerilir.

  4) Taşıma sırasında balıkların poşetinin ışık alması ve suda oluşan çalkalanmalar.

  Balıklarımızı yeni beslenecekleri akvaryumun yanına getirdikten sonra , izlenmesi gereken yol özetle şu şekildedir;
  1) Balıkları getirdiğimiz poşeti içi boş bir kovanın içerisine koyalım ve poşetteki suyu balıklarla beraber kovaya yavaşça boşaltalım.

  2) Hava hortumunun içini su ile doldurup, bir ucuna vana, diğer ucuna vantuz takarak akvaryumdan kovaya yavaşça su geçişi yapacak basit sistemi oluşturalım.

  3) Vana ile akan suyun debisini yavaş akaca şekilde ayarlayalım.

  4) Poşetteki tahmini su miktarının 2 katı kadar su eklendiğinde bir kap ile dolan suyun bir kısmı alınır ve yavaşça su doldurulmaya devam edilir.

  5) Kovamızın dolma seviyesinin az altına gelene kadar su yavaşça verilir. Kova dolma seviyesinin az altına geldikten sonra balıklar kepçe yardımı ile kovadan alınarak yeni akvaryumlarına eklenir.

  Dikkat edilmesi gereken noktalar;
  • Balıkları alıştırdığımız kovadan akvaryuma konmadan önce akvaryumumuzda balık var ise mutlaka bir miktar yem atılmalı konsantrasyonları yeme yöneltilmelidir.Aksi takdirde akvaryuma yeni koyacağımız balıklara saldırma ihtimalleri artabilir.
  • Akvaryuma yeni balık eklemeden önce ışıklandırma mutlaka kapatılmış olmadı ve en erken balıkları ekledikten 24 saat sonra açılmalıdır. (Işıklandırma stres faktörü olabilir)
  • Akvaryuma yeni konulan balıklar mümkünse 24 saat yemlenmemeli yemlenecekse de çok az miktarda ve 5dk suda bekletilmiş yem ile yemlenmelidir.

  Birand Kuvan

  Yorum eklemek için tıklayınız

  Etiketler: