Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 232 yorum bulunmaktadır.

  3

  Akvaryum Suyunun Değiştirilmesi

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Akvaryum Suyunun Değiştirilmesi

  Su Değişimleri akvaryumlarda biriken nitrit, nitrat, fosfat gibi maddelerin akvaryumdan uzaklaştırılması ve aynı zamanda balıkların sağlıklı gelişmelerine katkısı olan magnezyum, kalsiyum gibi elementlerinde akvaryum ortamına yeniden kazandırılması için çok önemlidir.

  Öncelikle su değişimini yaparken akvaryumun litresi, balık çeşitliliği, balık sayısı ve bir önceki su değişiminin ne zaman yapıldığı gibi konulara dikkat etmek gerekir.
  Su değişimlerinde akvaryumunuz küçük ise ve içerisindeki balık sayısı fazla ise haftada bir % 20 lik su değişimi idealdir. Ancak yinede yeterliliğinden emin olmak için su berraklığı ve nitrat ölçümlerini yaptıktan sonra karar vermek daha doğru olacaktır.
  Su Değişimlerinde dip süpürgesi kullanmak kumun içerisinde biriken balık dışkısı, bitki, ve yem kalıntılarının büyük bir kısmının su dışına atılmasını sağlamakta ve nitrat oluşumunu azaltmaktadır. Su değişimlerinde akvaryuma ilave edeceğimiz su içerisinde aktif klor olmamasına dikkat etmeli eğer test şansımız yok ise 24 saat ağzı açık bir kabın içerisinde suyu dinlendirmeliyiz. Su değişim esnasında akvaryum suyunun ısısının düşmemesi için ilave edeceğimiz suyun çok soğuk olmamasına da özen göstermeliyiz ki beyaz benek veya odinium gibi hastalıklardan balıklarımızı rahatça koruyabilelim.

  Etiketler: