Twitterda yayınlanan Tweet bulunamadı.

Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Malawi İzmir

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 233 yorum bulunmaktadır.

  0

  Moli Balığı

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!


  Latince Adı: Poecilia sphenops
  Sıcaklık: 22-30 C
  Su Sertliği: Sert
  pH: 7.5 – 8.2
  Yüzme Seviyesi: Yüzey ve Orta
  Anavatanı:Orta Amerika ve Texas’daki yarı tuzlu ve tatlı sulardır.

  Beslenme:

  Moliler, yemleme konusunda problem oluşturmasada ağırlıklı olarak bitkisel beslenmelidir. Tubifex türü yemler asla verilmemelidir.

  Davranış:

  Üreme zamanlarında hafif çatışmalar olaşabilinse de barışçıl bir balık türüdür.

  Üreme:

  5 ile 6 aylık olduklarında üremeye hazır duruma gelirler. Canlı doğum yaparlar. Ortalama 45 günde bir dogururlar, 20 ile 50 cavarında yavru dogururlar. özellikle kendi yavrularına zarar vermezler. Bunun için, akvaryumda başka balık çeşitleri yoksa ise doğum ana akvaryum içinde oluşturulabilir.

  Cinsiyet Ayrımı:

  Erkeklerde gonopod vardır dişilerde ise bulunmaz.
  Tür Hakkında:
  Özellikle ısı farklılıklarına karşı çok duyarlıdırlar. Kolayca mantar hastalığı oluşa bilir. Bulundukları akvaryuma 10 litreye 1 çay kaşığı kadar tuzu(kaya tuzu) eklemekte fayda vardır.

  Moli (Poecilia sphenops):

  Poeciliidae ailesinin en dekoratif balık türlerinden biri olan bu sevimli türün ana vatanı Texas ve Orta Amerika’daki tatlı ve yarı tuzlu sulardır. Bu balıkların dişileri 6 cm erkekleri 4 cm(santim)olabilir. Erkeklerde diğer poeciliidae bireyleri gibi gonopod vardır.

  24 ila 28°C sıcaklığı severler. pH 6 ila 8 arasında olmalıdır ve suda asla ısı değişimi yapılmalıdır. En küçük ısı değişiminde bile sağlıkları buzulup degişebilirler. En az 60 ila 80 litrelik çokca bitkili bir akvaryumda 4 ila 6 balıktan oluşan bir grup şeklinde bakılmaları uygundur. 3 dişi 1 erkeğe düşmesi gerekir.

  Poeciliidae ailesinin en nazik üyesidir. Özellikle ısı farklılıklarına karşı çok hassastırlar.Kolay bir şekilde mantar hastası olabilirler. Bu yüzden de bakımı az da olsa tecrübe gerektiren bir balık türüdür.

  Oldukları akvaryuma 10 litreye 1 çay kaşığı kadar tuz (kaya tuzu) koymak oldukça faydalıdır. Bu şekilde hastalıklara karşı dirençleri oldukça fazlalaşır. Hazır yeri gelmişken, moli ile ilgili çok ilginç bir bilgiyi burada sizlerle paylaşmak isterim.Moli, deniz akvaryumuna yeni başlayanlar tarafından da kullanılmaktadır. Az tuzlu sularda da yaşayabilmesi sonucu, yeni kurulmuş bir tuzlu su akvaryumunda suyu hazırlayıcı bir canlı olarak bu akvaryumlara bırakılır.

  Çok çeşitli topluluklar geliştirilmiş ve bu göz alıcı topluluklar akvaryum dünyasında yer edinmişlerdir. Bu topluluklardan en çok bilinen: Siyah (arap-black), albino, gümüş,  aykuyruk, leopar dalmaçya, balon, sarı (altın), topluluklarıdır. Burada balon moli konusunda kısa bir bilgi vermek yerinde olur: Balon moli bir mutasyon türüdür. Genleri ile oynanarak laboratuar ortamında geliştirilmiş ve buralardan yayılmış bir balık türüdür.

  Moliler fazlaca doğurgan balık türüdür. Ortalama 45 günde bir, 20 ila 50 civarı yavru dökerler. Genelde kendi yavrularına zarar vermezler. Bu yüzden, akvaryumda farklı balık çeşitleri yoksa ise doğum ana akvaryum içinde yaptırılabilir.Ama başka balık türleri mevcut ise hamile balık, küçük bir üretim akvaryumuna alınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan nokta; hamile balığın konduğu akvaryumun ısısı ile ana akvaryumun ısısı değişik olmamalıdır.

  Moli yavruları için bazen yavruluk kullanılması da bu sakıncalı olabilir. Yavruluğun içerisindeolan anne balık strese grip erken doğum ve ölü doğum yapabilir, kendisi dahi ölebilir. Bu nedenden yavruluk kullanımı bu balıklarda kullanılmaması tavsiye edilir.

  Yeni doğan moliler oldukça yapılı doğarlar. Spiriluna VE Artemia yosunu ile besleyebiliriz. Birkaç hafta sonra ağırlıklı olarak bitkisel yemler vermeye başlayabilirsiniz. 5 ila 6 aylığa erişince üremeye hazır duruma gelirler.

  Moliler, yemleme konusunda problem çıkarmasalarda da genelde bitkisel ağırlıklı beslenmelidir.Oldukça çok yosun yerler ve bu nedenle akvaryumdaki yosunlaşmaları bir nebzede olsa engellerler. Et ürünleri bu balıklar için yarardan çok zarar verir. Özellikle hassas yapıları göz önünde alınarak tubifex türü yemler kesinlikle verilmemelidir. Et ağırlıklı  beslendikleri taktirde ömürleri kısalır, hastalıklara yakalanabilirler. Bunların yerine spiriluna yosunu ve çeşitli haşlanmış ıspanak ve yenilebilir yosunlarla beslenilebilirler. Bitkisel ağırlıklı beslenilsede akvaryum bitkilerine zarar vermezler.bu türler bol bitki ile dizayn edilmiş akvaryumlarda bakılmalıdır.

  Moliler, yakın akrabaları olan bazı balıklarla melezleşebilirler ve yavru döllendirilebilir. En yakın kendi cinsi gambusya velifera,lepistestir.

  Hangi balıklarla bir arada tutulabilirler? genelde barışçıl olan bu balıklar plati, velifera, lepistes, kılıçkuyruk gibi poeciliidae breyleri ile bir arada tutulabilirler. Labirent balıkları, neon tetra, sakin çiklit türleri, zebra balığı da bu türlerle iyi arkadaşlık eder. Otocinclus, corydoras cinsleri, ancistrus, vatoz gibi balıklar da bunlar ile bir arada güvenle tutulabilir.

  Hangi balıklarla bir arada tutulması sakıncalıdır? İri ve saldırgan balıklarla bir arada tutulmamalıdır.

  Yorum eklemek için tıklayınız

  Etiketler:
  Sponsor Ol !
  Devamını oku:
  TEKSAS – Cichlasoma carpinte

  TEKSAS - Cichlasoma carpinte Teksas Çiklit sert karakterli, düz yüzeylere veya kovuklara yumurta dizerek üreyen bir Amerikan çiklitidir. Kahverengi ve...

  Kapat