Twitterda yayınlanan Tweet bulunamadı.

Akvaryum Hobisi ve Tüm Tatlı Su Canlıları

Malawi İzmir

Web sitemizde, 17 kategori'de, 263 adet makaleye yazılmış, 233 yorum bulunmaktadır.

  3

  Melek balığı (Pterophyllum scalare)

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Melek balığı (Pterophyllum scalare)

  Genel Bilgi
  Güney Amerika’nın tatlı suları anavatanlarıdır. Doğal olarak Amazon Nehri’nin Peru’daki kollarında ve Ekvador’da bulunurlar. 15 cm. kadar büyüyebilirler. Discuslarla çeşitli yönlerden benzerlik gösterirler. Vücutları yanlardan basıktır. Son derece zarif balıklardır ve melek balığı adını hak etmiş bir hayvandır. Seçici üretim yöntemleri ile çeşitli varyeteleri üretilmişse de en değerli olanları kırmızı gözlü olanlarıdır. Renkleri metalik maviden sarı, yeşil tonlarına kadar değişebilir. Bazılarının vücutlarında enlemesine bantlar vardır.

  Erkeklerin kafasınd aileriki yaşlarda hörgüç gibi bir çıkıntı oluşabilir. Ama cinsiyet ayrımı kolay değildir. En garanti yolu, eş tutup yumurtlamalarını beklemektir. Erkeklerin üreme tüpü ince ve sivri iken dişilerinki kalın ve yuvarlaktır.
  Akvaryum ve su şartları

   
  En az 150 litrelik akvaryumlarda beslenmelidirler ve akvaryumun yüksekliği en az 50 cm. olmalıdır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler. bakımı biraz tecrübe gerektirir. Birçok Güney Amerika balığında olduğu gibi melek balıklarının bulunduğu akvaryumlarda da biyolojik filtrasyon çok önemlidir. Taban malzemesi olarak suda salınım yapmayan kuvars kum kullanılması daha doğru olur ama bu olmazsa olmaz değildir. Bitkili akvaryumları severler. Echinodorus, anubias, cryptocoryne gibi bitkiler faydalı olur; geniş yaprakların üzerine yumurta da bırakabilirler. Bazı içne yapraklı bitkileri yiyebilirler. Bir de akvaryuma doğallık katması açısından batık kütükler yerleştirilirse güzel olur. Baskın balık diğerlerine sert davranabilir. Bu sebeple de akvaryumu kütük ve iri bitkilerle çeşitli bölgelere ayırmak doğru bir davranış olur.

  Beslenme:
  Kaliteli kuru yemler, spirulina yosunu içeren tabletler, muz parçaları, artemia, marul, ıspanak da yiyebilirler. Başka balıkların yavrularını da yiyebilecekleri için tedbir almakta fayda vardır. Bunların bulunduğu akvaryumda özellikle canlı doğuranlardan pek yavru alamayacağınızı söylersem yalan olmaz. Zarif görünümlerinin ardında, mükemmel birer avcıdırlar.
  Üretim
  En az 7-8 bireyden oluşan bir grup halinde 250 lt.lik bir akvaryuma salınırlarsa üretim daha başarılı olur. Bunlar da diğer cichlid türleri gibi eşlerini kendileri seçerler. Gençken gruplar halinde dolaşırlar ve zamanla çiftler ortaya çıkar. Eş tutan melekler, diğerlerini yanlarına yaklaştırmazlar. Eş tutan olduğunda diğerlerini akvaryumdan uzaklaştırmakta yarar var. (Ben 240 lt.lik akvaryuma 4 meleği sığdıramadım. Çiftimin erkeği, diğerlerini öldüresiye dövüyordu ve ben de diğerlerini göndermek zorunda kaldım)

  Eş tutan balıklar, sıkı bir beslenme uygulandığında kısa sürede yumurta yaparlar. İlk önce akvaryumun heryerini dolaşıp yumurtlamak için uygun biryer ararlar. Bu bir yaprak, filtrenin borusu olabilir. Genellikle büyük ve geniş yaprakları tercih ederler. Yumurtlayacakları yeri temizlemeye başladıklarını görürseniz, yakında yumurtalara kavşacaksınız demektir. Dişi balık, yumurtalarını düz bir yüzeye (yaprak yada herhangi başka bir materyal) dizmeye başlar. Erkek de dişinin peşinden giderek yumurtaları döller. Bu işlem birkaç saat sürebilir. Daha sonra yumurtaları yüzgeç ve kuyruklarıyla havalandırmaya başlarlar, mantarlaşan yumurtaları imha ederler. Genellikle ilk yumurtalarını yerler ama daha sonraki zamanlarda yumurtalarına ve yavrularına bakmayı öğrenirler.
  Yavrular 27-28 C ısıda, 3-4 gün içinde çıkmaya başlar. İlk önce kuyrukları görünür. Kuyruklarını sürekli sallarlar ama bu sırada yüzemezler. Bulundukları yüzeye yapışıktırlar. Bu aşama da besin kesesini kullandıkları için ekstra yem yemezler. 1 hafta içinde yüzmeye başlarlar. Bu sırada artemia vermeye başlanabilir. 1 ay boyunca günaşırı dip çekimi ihmal edilmemelidir. 1 ay geçtikten sonra yavaş yavaş kuru yemlere alıştırabilirsiniz.

  Diğer balıklarla uyum:
  Rasbora, corydoras cinsleri, labirent balıklarının sakin türleri, moli, lepistes, sakin tetra türleri (neon, kardinal, red nose, siyah neon gibi) ve sakin küçük cichlid türleri (apisto grubu cichlidler) ile bir arada bulundurulabilirler. Ama çok küçük balıkları yiyebilirler. Bu yüzden de lepistes ve neon tetra gibi minik balıklarla beraber beslerken dikkatli olunmalıdır. Akvaryumda stres yaratıcı, çok hareketli balıkların bulunmasından kaçınmak gerekir. özellikle kuyruk kemiren balıkların bunlarla bir arada bulundurulması sakıncalıdır. Strese girdiklerinde yemden kesilirler ve sağlıkları bozulabilir, ölebilirler. Discus balıkları ile bir arada bulundurulmamalıdırlar. Çünkü kendilerini etkilemeyen ama discusların bağışıklık sistemini bozan bir tür paraziti taşıyabilirler.

  Etiketler:
  Sponsor Ol !
  Devamını oku:
  Japon Balığı, Cyprinus Auratus

  Japon Balığı Bakımı Japon Balığı, Cyprinus Auratus Yuvarlak vücutlu süslü görünüşlü japon balıkları düz gövdelilere göre daha kısa boylu olurlar....

  Kapat